loading...
شیمی پیام نور
آخرین ارسال های انجمن
محمد معین ابراهیم زاده بازدید : 3100 جمعه 08 اسفند 1393 نظرات (0)

تحلیل آزمون کارشناسی ارشد سال 94 مجموعه شیمی

 

 

 

در ادامه مطلب با ما همراه باشید

شيمي آلي

در آزمون كارشناسي ارشد سال 94 (بهمن 93) در درس شیمی آلی بيشترين تعداد سوالات آزمون به مبحث واکنش شیمیایی مواد مختلف مربوط مي‌شد و تنها یک سوال از مباحث شیمی فیزیک آلی مطرح شده بود که این برخلاف سال‌های گذشته بوده است، چرا كه در اين مبحث آزمون سال 93، 6 سوال از 30 سوال اين درس را به خود اختصاص داده بود
سوالات مربوط به مبحث واکنش بین مواد شیمیایی نظر ويژه‌ي طراحان سوال را در اين آزمون به خود جلب كرده بود (كه اين روند حتي در طراحي سوالات آزمون دكتري نيز مشهود بود).
سوالات آزمون 93 داراي سطح دشواري بالاتري بوده و نسبت به سوالات آزمون 94 تنها مباحث مفهومی ساده را مورد پرسش قرار نداده بود، به عبارتي سوالات مفهومی دشوارتری در آن طرح شده بود
اما در مورد مباحث مورد سوال، به نظر مي‌رسد در آزمون سال 93 جامعيت طرح سوال از كليه مباحث، بيشتر از آزمون سال 94 بوده است. اين درحالي است كه در هر دو آزمون مانند آزمون‌های سال‌های گذشته به مبحث کاربرد طیف، توجه ويژه‌اي شده بود. همچنين داوطلبان مي‌توانستند با مطالعه‌ي دقيق مباحث و منابعي از قبيل كتاب‌هاي شيمي آلي موريسون بويد و ولهارد به تمامي سوالات سال 94 پاسخ دهند.


شیمی معدنی

سوالات شیمی معدنی آزمون كارشناسي ارشد شیمی 94 (بهمن 93) نسبت به آزمون سال‌های قبل بخصوص سال 93 پراکندگی نسبتاً مناسبی داشته و تا حد زیادی روی همه مباحث و سرفصل‌های اصلی تمرکز داشته است. از همه مباحث یک يا چند سوال مطرح شده بود. نکته بسیار مهمي که دانشجویان باید به آن توجه مي‌كردند اين بود كه چهار مبحث پر سوال و مهم و البته کاملا روان و روتین برای مطالعه در شیمی معدنی، یعنی، جامدات یونی و شبکه‌های بلوری، طیف‌های الکترونی کمپلکس‌ها، سینتیک و ترمودینامیک واکنش‌های معدنی و شیمی آلی فلزی بوده است. در واقع این چهار مبحث با مطالعه کتاب‌های موجود شیمی معدنی کاملا قابل فهم و آسان بوده و داوطلبان مي‌توانستند درصد بالایی از آن‌ها را در کنکور به دست آورند. هر ساله در كنكور مباحث خاصی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و نمی‌توان معیار درستی از توزیع سوالات و اهمیت یک سری فصول نسبت به دیگر فصول را مشخص كرد. ولی یک سری مباحث مانند شیمی آلی فلزی از جمله مباحثی بودند که همواره در آزمون‌ها مورد توجه بوده و سوالات زیادی از آن مطرح مي‌شده است. معمولاً منابع مورد استفاده برای طرح سوالات نیز پراکنده بوده، ولی منابعی مانند شیمی معدنی میسلر (هم مربوط به شیمی معدنی و هم شیمی آلی فلزی)، شرایور، شیمی معدنی آقابزرگ، شیمی معدنی ملاردی (جلد اول و دوم) و ... منابع بسیار مناسبی برای مطالعهی مباحث هستند و در واقع پوشش کاملی برای همه‌ی مطالب و سوالات در کنکور شیمی معدنی می‌باشند.


زبان تخصصي

سوالات زبان رشته شيمي در سال 94 مانند سال‌های گذشته از 30 سوال اعم از 15 سوال زبان عمومی و 15 سوال زبان تخصصی تشکیل شده بود. 10 سوال زبان عمومی مربوط به واژگان عمومی بود که همگی آن‌ها در کتاب"Barron`s 1100 Words You Need To Know" موجود مي‌باشد و با مطالعه دقيق آن‌ها مي‌توانست به تمامي سوالات پاسخ دهد. 5 سوال بعدی زبان عمومی مربوط به گرامر در قالب کلوز تست بود که سطح آن نسبت به سال پیش تفاوتی نداشته است. برای پاسخگويي صحيح به سوالات این قسمت باید غیر از دانش گرامر به دانش ترجمه متن نیز تسلط كافي داشت. سطح کلی این 15 سوال نسبت به سال پیش تغییری نداشته است
سوالات تخصصی از 3 متن مشابه سال پیش بوده است و سطح دشواری آزمون امسال نسبت به سال پیش تغییر آنچنانی نداشته است.


شيمي تجزیه

شيمي تجزيه 94 (بهمن ماه 93) داراي سطح دشواري بالاتري نسبت به سال قبل بوده و در مقايسه با سوالات آزمون 93 که تنها مباحث خاصی را مورد پرسش قرار داده بود سبكي، تفاوت داشت. به عبارتي تقریباً از تمامی سرفصل‌ها سوال طرح شده بود؛ در آزمون 93 تعداد سوالات مربوط به شیمی تجزیه 1و2 بیشتر بوده و سوالات تجزیه دستگاهی کم‌تر مورد سوال قرار گرفته بود در صورتي كه آزمون 94 از تعداد سوالات مربوط به مبحث شیمی تجزیه 1و2 کاسته شده و سوالات تجزیه دستگاهی بیشتر مورد سوال بوده است. تعداد سوالات حفظي در سال 94 ، 10 سوال و تعداد سوالات مفهومي 20 سوال بوده كه بيش‌تر آن‌ها از كتاب‌هاي اسكوگ طرح شده بود و داوطلبان مي‌توانستند با مطالعه‌ي دقيق مباحث و اين منبع به راحتي به تمام سوالات پاسخ دهند.


شیمی فیزیک

در حالت کلی سوالات شیمی فیزیک سال 94 (بهمن ماه 93) بسیار سادهتر از سوالات سال 93 بوده است. یکی از بارزترین تفاوتها در سال 94 تعداد زیاد سوالات ترمودینامیک بود و بیشتر سوالات در اصل از شیمی فیزیک 1 مطرح شده بودند تا از شیمی فیزیک 2. تعداد سوالات کوانتوم و طیف سنجی برابر با سال 93 بود اما کمی ساده‌تر از آن مطرح شده بود.
سال 93 به گونهای بود که امكان پاسخگويي صد در صد سوالات تقریبا غیرممکن بود اما در سال 94 اين امکان وجود داشت هم‌چنین در سال 94 به صرف زمان کمتری براي پاسخگويي نیاز بود. در نهایت اینکه در 5 سال اخیر سادهترین سوالات شیمی فیزیک مربوط به کنکور 94 بوده است.
همچنين بيشتر سوالات سال 94 از كتاب‌هاي شيمي فيزيك و كوانتوم لواين طرح شده بود. روند آزمون شیمی فیزیک به سمت سادهتر شدن میرود اما باید دقت نمود که این روند به سمت مفهومی‌تر شدن سوالات می-رود و داوطلبان گرامي براي پاسخگويي بهتر سوالات اين درس بايد مباحث و منابع معرفي شده را به طور دقيق مطالعه نمايند. در درس شیمی فیزیک تستی خواندن و حفظ نمودن فرمولها تنها در کمتر از 30 درصد سوالات میتواند مفید باشد.
همچنين بيشتر سوالات آزمون 94 از كتاب‌هاي شيمي فيزيك و كوانتوم لواين طراحي شده بود.


شیمی کاربردی

سوالات آزمون 94 (بهمن ماه 93) داراي سطح دشواري بالاتري نسبت به سوالات آزمون 93 بوده و تنها مباحث حفظي ساده را مورد پرسش قرار نداده بود. در آزمون 94 تعداد سوالات محاسباتی بیشتر از سال 93 بوده و این سوالات به مراتب دشوارتر از سوالات محاسباتی آزمون 93 بوده است. همچنین تعداد سوالات حفظی در سال 93 بیشتر و ساده‌تر از سال 94 بودند. پراكندگي تعداد سوالات در دو سال 94 و 93 با هم يكسان بوده است به طوري كه در كنكور هر دو سال از مباحث اصول محاسبات شيمي صنعتي 18 سوال، تصفيه آب و پساب‌هاي صنعتي 6 سوال و از خوردگي فلزات نيز 6 سوال طراحي شده بود.

 

 

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
وب سایت دانشجویان شیمی دانشگاه پیام نور قم زیر نظر انجمن علمی تخصصی شیمی تاسیس:1386 www.csq.ir@gmail.com
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 461
 • کل نظرات : 1150
 • افراد آنلاین : 11
 • تعداد اعضا : 8551
 • آی پی امروز : 234
 • آی پی دیروز : 327
 • بازدید امروز : 1,290
 • باردید دیروز : 1,312
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 3
 • بازدید هفته : 1,290
 • بازدید ماه : 51,139
 • بازدید سال : 234,270
 • بازدید کلی : 5,566,259